Cottage Crafted
I make cottage-crafted products that are home-grown, home-made and hand-crafted. All of these products are made right here on my homestead and reflect everything I love about being as self-sustaining as possible. From my handmade soaps to my hand-rolled pasta and preserved jams, to my new love of all things Elderberry, you are sure to find something special here!
Collections
-
Cottage Crafted Foods
As a homesteader, I love to preserve as much of my own...
-
Elderberry Products
Elderberry is one of those super fruits that are SO GOOD for...
-
Beeswax Products
Beeswax is a common ingredient found in many homesteading lifestyles. While we...
-
Goat Milk Soap
Our goat milk soap creates a creamy lather. We have a variety of...
-
Bath Salts
Create a true spa-like experience with our all-natural bath salts. Fragranced with...
-
Body Butter Bars
During the hot summer months, we do not sell our whipped body...
-
Solid Shampoo/Conditioner Bars
Our solid syndet shampoo bars and conditioner bars give you the convenience...
-
Whipped Body Butter
Our whipped body butter is thick and luxurious and provides all-day moisture. ...
-
Accessories
Do you need a soap dish to display your beautiful bar of...
-
Gift Cards
Give the gift of choice! Our gift cards are available in a...
Newly Added Products
-
Car Diffusers
Regular price $10.00 USDRegular priceUnit price perSale price $10.00 USD -
Kids' Rubber Ducky Soap
Regular price $8.00 USDRegular priceUnit price perSale price $8.00 USD -
Jams & Jellies
Regular price From $7.00 USDRegular priceUnit price perSale price From $7.00 USD -
Bread Dipping Oil Seasoning
Regular price From $9.00 USDRegular priceUnit price perSale price From $9.00 USD -
Apple Pie Goat Milk Soap
Regular price $8.00 USDRegular priceUnit price perSale price $8.00 USD -
Pumpkin Pie Goat Milk Soap
Regular price $8.00 USDRegular priceUnit price per$0.00 USDSale price $8.00 USD -
Elderberry Tea
Regular price $12.00 USDRegular priceUnit price perSale price $12.00 USD -
Elderberry Syrup DIY Kit
Regular price From $16.00 USDRegular priceUnit price perSale price From $16.00 USD







